רושם ראשוני

מפגש עם אדם חדש הוא אירוע מרגש. במודע או שלא, במוחנו הסקרן מתרוצצות שאלות רבות לגבי האדם שפגשנו, ועיקר מטרתו לקבוע מה דעתנו עליו. המון משתנים משתתפים בתהליך סמוי זה, ביניהם:

הבעת הפנים
היציבה
הלבוש
סגנון הדיבור

כל אלה מתגבשים לכדי החלטה לגבי הנדון וקטלוגו בספריית הזיכרון. הרושם הראשון הוא עמדה הננקטת בתוך דקות ולעיתים בשניות ואף בשבריר של שנייה להיכרות עם אדם חדש.

כיצד מתגבש רושם ראשוני?

החוש הדומיננטי ביותר אצל רוב בני האדם הוא הראייה. המוח מעבד בשברירי שנייה את המידע שמגיע מהן דרך העיניים (בחינה מדוקדקת של פניו, פרטי לבוש, קריאת שפת גוף ועוד) ומייצר משמעות.  העיבוד מכיל רגשות, זיכרונות וחוויות עבר וההתבוננות שלנו מקבלת פרשנות אישית. מכאן ניתן להסיק, הראייה שלנו אינה אובייקטיבית.
אנחנו קולטים מידע על אנשים וממזגים אותו בתהליך שקורה במהירות בדרך כלל בצורה לא מודעת. רגשות חיוביים ושליליים משפיעים על עוצמת השיפוט לגביהם.
האם אנו באמת מסוגלים להכיר אדם תוך שניות? מובן שלא. האם אנו מגבשים דעה על בן אדם חדש בפרק הזמן הזה? בהכרח כן, מטבע מבנה המוח שלנו.
כל התהליך הזה נקרא רושם ראשוני והוא קריטי בקביעת עמדותינו ביחס לאנשים. הרושם הראשוני נבנה על שני יסודות עיקריים, ביטחון וכבוד,  עליהם אתייחס בהמשך. זוהי נקודה חשובה אם אנו רוצים להשיג שליטה באופן שבו אנו מקבלים בני אדם אחרים.
במציאות של פייסבוק ואינסטגרם, הנראות שלנו היא קריטית. מחד, אנו טובעים בגירויים ויזואליים, ומאידך, חיים בתקופה שבה הטכנולוגיה מקצרת את זמן ומידת הקשב שלנו לשיח עמוק.

אנו קודם כל רואים, ורק לאחר מכן, אם יש זמן, מקשיבים.
ברושם ראשוני, נוצרת דגימה מזערית שהיא ה- 100% של מה שיודעים עליכם. למרות ההכרות שלכם על גווניה, אחרים לא יודעים עליכם הרבה, ומה שחשוב להבין הוא, שבאופן בלתי מודע הם ישערו שהדגימה המזערית שיש להם היא למעשה ייצוג מדוייק וכולל  שלכם.

מחקרים פסיכולוגיים הוכיחו שבשעה שאנשים מעריכים אנשים אחרים, הם נותנים משקל רב יותר למידע ראשוני מאשר למידע מאוחר יותר (מה שדן אריאלי קורא לו עוגן- שברגע שאנחנו מקבלים החלטה ראשונה, אנחנו זוכרים את ההחלטה הזו והיא הופכת ל"עוגן" – היא נהיית נקודת המוצא בהחלטות העתידיות.) . זו עובדה שהמידע הראשוני שאנו מקבלים על האדם משפיע על האופן בו אנו מעבדים את המידע לגביו.

מחקרי עמדות מוכיחים כי מרגע שאדם נקט עמדה הוא מחוייב אליה ומתחיל להגן עליה ומתבצר בה. הוא אוגר מידע המצדיק את עמדתו ונוטה לדחות עובדות המוכיחות כי עמדתו היתה מוטעית. כדי שיגיע למסקנה שטעה הוא צריך להיות חשוף לממצאים רבים ומשכנעים  לאורך זמן , המנוגדים לעמדתו המקורית.

ממחקר של פרופסור איימי קאדי מהארווארד, החוקרת את התופעה שנקראת "רושם ראשוני" כבר מעל 15 שנה,  מתברר שמתוך כל השאלות והתהיות, שתיים בלבד מכריעות באמת את הרושם הראשוני:

  1. האם אנו יכולים לסמוך על אותו אדם – ביטחון באדם, האם הוא מייצר בי חום? מהם הכישורים הבינאישיים של האדם? האם הוא מפגין קרבה או ריחוק? האם הוא משדר אמינות או חוסר כנות?
  2. האם אנו יכולים לכבד אותו – מתחבר ליכולת הקיימת בכישורים המקצועיים. האם האדם נתפש בעיננו כחכם ומיומן?

במחקר שערכה חברה המפתחת אפליקציה בדקו אלו אלמנטים משפיעים על תמונת הפרופיל.  המחקר כלל 800 תמונות פרופיל שהוצגו בפני 60,000 צופים וקיבלו ציונים ב-3 מדדי רושם:

  1. מסוגלות- יכולת, חכמה.
  2. חביבות- חברותיות, נחמדות.
  3.  יכולת השפעה- מנהיגות, הובלה, ניהול, מכובדות.

והרי התוצאות:

עיניים: משקפי שמש הם אולי פריט אופנתי, אבל יש להם השפעה שלילית על מדד החביבות.  לעומת זאת למשקפי ראיה יש השפעה חיובית על מדד המסוגלות ואפילו משום מה על מדד החביבות.
אלמנט משפיע נוסף הוא עד כמה העיניים שלכם פתוחות. עיניים גדולות ופעורות מתחברות לנו עם תחושות של פחד, בעוד שעיניים קצת מכווצות יוצרות רושם של נינוחות וביטחון עצמי. תמונה כזו יוצרת רושם טוב יותר בכל שלושת המדדים .

פנים: חיוך, הוא בבחינת חובה לתמונת הפרופיל שלכם ,העדרו פוגע בשלושת המדדים. אבל לא כל חיוך הוא חיוך טוב. חיוך שבו חושפים שיניים מקבל ציון גבוה יותר לכל שלושת המדדים. אם אתם מעדיפים לחייך בפה סגור- תקבלו ציון נמוך במחצית במדד החביבות. אם בחרתם בתמונה שבא אתם ממש צוחקים ולא רק מחייכים- תשלמו גם על זה במדדי המסוגלות ויכולת ההשפעה.

סגנון לבוש: רוצים ליצור רושם של מסוגלות ושל יכולת השפעה , אין דבר שמייצר יותר את הרושם הזה מאשר לבוש פורמלי (חולצה מכופתרת, ולתפקידים מסוימים אפילו חליפה...).

כמה גוף חושפים בתמונה: מסתבר שהתמונה האידאלית כוללת ראש, צוואר וקצת מהכתפיים או שהיא מרוחקת יותר וכוללת מחצית גוף עליון (עד המותניים). אם אתם חובבי תמונות אמנותיות ובחרתם תמונת קלוזאפ שבה רואים רק חלק מהפנים או מהראש, תשלמו על זה במדד החביבות (0.22-). לחילופין, תשלמו במדד המסוגלות ובמדד יכולת ההשפעה אם תתעקשו לבחור בתמונה של כל הגוף.

רקע: מסתבר שלרקע אין שום השפעה (בית, משרד, סטודיו של צלם, טבע וכו'...).

עריכות למיניהן: אתם נוהגים לערוך את התמונות שלכם ולשפר אותן? הנקודה הזו בשבילכם- ככל שהתמונה כהה יותר- כך יש פגיעה במדד החביבות וצבעים נועזים ומודגשים יותר פוגעים בשלושת המדדים. תמונה שחור-לבן באופן מפתיע איננה משפיעה כלל על המדדים.

לסיכום, מהי התמונה המושלמת?

חיוך אמיתי אך לא מוגזם, עיניים ששום דבר לא מכסה אותן, לבוש פורמלי, תמונת ראש מלאה וברורה עד מקסימום המותניים, ללא צבעים מודגשים מידי או כהים מידי. חשבו כיצד אתם רוצים להציג את עצמכם - האם אתם רוצים להיראות חכמים וחברותיים או שאתם רוצים להיתפס כאנשי עסקים שיכולים להנהיג?

 

 

ערכים מה מנהל אותנו?
קרא עוד
איך לבחור את הצבע הנכון לכם? איך לבחור את הצבע הנכון לכם?
קרא עוד
איך להתלבש בסטייל לצילומים? איך להתלבש בסטייל לצילומים?
קרא עוד
5 דברים שהמצלמה אוהבת 5 דברים שהמצלמה אוהבת
קרא עוד
אולי יעניין אותך גם:

חברות מספרות

קרן טל תקשיבי...אי אפשר לתאר במילים מה שעשית לי היום, אני נרגשת כמו מאהבה חדשה. פתחת את הפקק שעשה לי סתימה, את אחת ממעט נשים המדהימות שנגעו בחיי את מלאכית, מעבר לזה שאת קוסמת, אם באתי אליך כי אני רוצה לאהוב את עצמי, להתאהב, להצליח וכ'ו.. עכשיו זה בעוצמות כפולות ומכופלות אז תודה לך אישה מדהימה, וסליחה ששיגעתי אותך בהתחלה..! טל לביא טל לביא רונית היקרה איזה סט נשי ,שמח וממופלא הקמת לנו. גישתך ייחודית.את יודעת בדיוק מה להמליץ ואיך לתת הרגשה נהדרת לכל אחת ואחת מלקוחותייך בהתאם לאופי.ממני הוצאת גם רגשות נסתרים ואני גאה להשתמש בתמונותייך מיכל לבנון מיכל לבנון לפני מספר ימים החלפתי את תמונת הפרופיל שלי בפייסבוק לתמונה שצולמה על ידי רונית ולפר. בעידן הטכנולוגי הנוכחי - זה ממש כמו לעשות ניתוח פלסטי. התמונה מאירה את תווי הפנים בצורה מחמיאה, זוית הצילום וגם האיפור המעודן עליו התעקשה רונית - הביאו לתוצאה - שגם אני נדהמתי ממנה. התאהבתי באישה שהביטה אלי מהתמונה. אחרי שנים שבהם לא הסכמתי שיצלמו אותי, שנים שכאשר הבטתי בכל תמונה - חשתי רק בושה ומבוכה..הנה לפתע אני בלהה תורן בלהה תורן יש מצלמה שמלטפת לך את האגו ומכניסה אותך למוד של, "ואללה לא ידעתי שאני ככה." זאת המצלמה של רונית , רכה , מפרגנת, מקצועית, נשית... ובעיקר מעצימה ומגדילה אותך, מה צריך.. כדי שהפלא יקרה, מסתבר שלא הרבה : חיוך אמיתי, ספור עם מסר, בגד עם צבע, והאמונה שאת הגעת למקום הנכון, את פשוט בידים אמונות וטובות. יעל פז יעל פז רונית, בגללך לא ישנתי כל הלילה, הייתי בהיי וחיוכים שלא הצלחתי להרגע, כאילו נסעתי לאיזה מקום קסום.. התחלתי למיין את התמונות, אני המומה מכמה דברים: אני ממש יפה, זו תגלית משמחת, רוב התמונות מוצאות חן בעיניי אז פתחתי שתי ספריות: "תמונות לכל מטרה" ו "תמונות מהממות"... בקיצור אני ממשיכה להצחיק את עצמי. בינתיים הרבה אהבה ותודה לך חנה פלד חנה פלד חוויה בלתי רגילה ומרגשת ,לי היא חשפה את מה שחפשתי! וכל זאת ברגישות כובשת רונית את גדולה!והצילום מעצים ללא כל ספק!. צביה אביזמר צביה אביזמר רונית היקרה היו לי חששות אבל ברגע שניכנסתי לביתך המשרה רוגע וחום נירגעתי את כל כך מקצועית ואישה מדהימה היה לי לעונג לקבל שירות ממך אישה מדהימה התמונות יצאו מדהים לא מאמינה לתוצאות ולתישבוחות שקיבלתי המון המון בהצלחה בהמשך מזי שטייגמן מזי רונית... צלמת ואישה מדהימה!!! חובה לכל אישה... תהליך מרתק שמתחיל בשיחה והיכרות עם מוסיקה שקטה ונעימה ומסתיים... (לא אגלה איך, כדי לא לקלקל את החוויה...) וכל זה בא לידי ביטוי בתמונות מדהימות!!! חסיה ברטלר שלום לך, רונית אהובה.   שמחה לכתוב לך בכמה מילים את ההתרשמות שלי מהמפגש ביננו.   אתחיל, שהקדם-מפגש, השיחה שהתנהלה ביננו ותכתובת המילים, כבר סיפרו לי שאני עומדת לפגוש אישה מאד רגישה, חכמה ומיטיבה לראות, ולאו דווקא דרך המצלמה. לגמרי לא טעיתי... ההיכרות אתך, עם עולמך, עם האישיות שלך, עם הדרך שבה את חושבת ומתבוננת - הוסיפה לפגישה את הרובד הנוסף, שבלעדיו הכל שטחי וחיצוני. לפני שהתחלנו בצילום, שוחחנו, שיחה עמוקה ופתוחה, כזו שאיפשרה לי להביא את עצמי, להתבטא, וגם לזכות להדהוד
Powered by Simply
סימפלי - בית מלאכה דיגיטלי
Digital Workshop
phone-squarebarsenvelopewhatsappcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram