צלמת נשים ממבט אחר

שמי רונית, רונית ולפר (52 שנים של אוגוסט חם) ואני צלמת נשים, מרצה ומנחת קבוצות. אני קמה בבוקר עם תשוקה והודיה לעיסוק שלי.

אמא ליונתן, דניאל ועופרי. בת זוג לדוידי.

דיירים נוספים בבית הם שלג (כלב שפיץ מזדקן) ושושה (חתולה פרסית סיאמית לבנה, יפיפייה קולנית)

מה אני מצלמת? אני צלמת נשים, יותר נכון, צלמת סטודיו של דיוקנאות נשים. אוי, אלו נשים!

חזרתי אל הצילום אחרי שנים רבות של עשייה בתחומים שונים. הצילום, אהבת חיי, היה שם כל הזמן וחיכה. הנחתי את המגדל וחדר החושך בפינה (בסוף שנות ה-90), עטופים בשחור ומחכים לרגע שאפרוץ מחדש.

מדוע נשים? משום שאני דוברת את השפה באופן 'שוטף' ומכירה את הקודים עליהם מושתתת החשיבה הנשית. אני אוהבת נשים (בהוויה ולא בזהות המינית :)), חושבת נשית, מבינה את ההוויה הזו מתוך הביציות.

במהלך יולי 2013, החלטתי לחזור את המצלמה. שבועות של טעיה ותהיה הביאו אותי לחשוב ולהבין שהתשוקה שלי נמצאת במפגש עם אישה שרוצה לחוות את עצמה. הבנתי שלמפגש כזה יש ערך רב הרבה יותר מצילום.

בתפישתי, אני עוזרת להביא לידי ביטוי נפש של אדם אחר. העיסוק בצילום הוא לא העניין הוא רק הכלי, המפגש של האישה עם עצמה הוא העניין.

התפקיד שלי הוא למקסם את המפגש של האישה עם עצמה ולבדוק שהוא במידה המותאמת אליה.

כדי שאישה תחווה את עצמה בעוצמה היא לא צריכה אפקטים, נהפוך הוא, מינימום רעשים, תאורה פשוטה ומחמיאה ועיסוק בעיקר -מבע!

היא רוצה לראות את מבע עיניה, את הכנות שיוצאת מהדימוי. אותנטיות, כבר אמרתי? תמיד מרגש. הקסם קורה בין האלמנטים בצילום, בין המבט לחיתוך, בין המבע למסגרת.

הצילום מחבר את האישה לעולם הפנימי שלה, לסיפור שהיא רוצה לספר על עצמה, לחלום שהיא רוצה להפריח לעולם.

הצילום מאפשר לה לחוות את עצמה כמו ששכחה מזמן. לצילום תפקיד מרפא ביצירת הדימוי העצמי של אישה, שמאותגרת במפגש עם סימני הזמן .

נשים מתחברות לתשוקות שלהן, לילדה שבתוכן, לשמחת החיים שכבתה, לצחוק הפרוע, לדמעה של התרגשות ממפגש מחודש עם מה שהיא רוצה לראות.

במפגש אני מכילה פעילויות תואמות להלך הרוח העולה במפגש. יש נשים שאעבור איתן תהליך אימוני קצר (לעיצוב מטרה, לעבודה על אמונה מגבילה), יש שנעבוד באמצעות קלפים השלכתים, יש שיטיב עמן דמיון מודרך.

הנשים הללו שמגיעות אליי הן שליחותיו של היקום, שמפגישות אותי עם יכולות, חוויות, תובנות שעלי ללמוד. לכל אחת מהן מקום בליבי ואני מוקירה לה על שבחרה בי כסטודנטית של החיים.

ואני?

"ואני תפקידי לנגב לך את הדמעות", לאפשר לאישה להתרגש מעצמה.

זו המתנה שקיבלתי לחיי. אני מודה עליה בכל מאודי.

קצת על עצמי...

הסבב הראשון היה אחרי לימודי אמנות באוניברסיטה. 4 שנים מכוננות בחיי במכללת ויצו בחוג לצילום. במהלך השנה השלישית הוזמנתי להציג במסגרת הביאנלה האמריקאית לצילום. הדרך בעולם האמנות החלה להסלל והוזמנתי להציג בברלין. החלו קשרים עם גלריות ביפן. החלום היה לפתוח סטודיו לצילום בתל אביב, להמשיך את התפתחותי בעולם האמנות.

ההוא שם למעלה תכנן לי תוכניות משלו וזימן לי את האיש של חיי. התחתנתי תוך 6 חודשים. בני נולד לאחר שנה.

חישבתי מסלול מחדש. האמנות הפנתה מקום ליצירה של חיי. משפחתי. למדתי דברים רבים ושונים שהיו נכונים לחיי באותה עת.

הצילום איבד את מקומו והערפול הקהה את חושיי. היצירה, היצר- כבו.

הסבב השני שלי של מפגש עם צילום, היה כשהמרצה שלי, מעולם כישורי החשיבה, דחפה אותי לעבוד עם תלמידים בעלי לקות בתקשורת ולפתח חשיבה באמצעות צילום.

פיתחתי שיטה הנשענת על תיווך למידה ועקרונות העשרה אינסטרומנטאלית באמצעות צילום. תלמידיי בגילאים 4-12 שהיו ברובם על הקשת האוטיסטית, לימדו אותי את כוחו של דימוי חזותי ואת היכולות המופלאות שלהם בערוץ זה.

יכולותיהם קיבלו במה במוזאון הישראלי לצילום בתל חי ובבית גבריאל שעל חוף הכנרת. אני פניתי לחקירה ולמידה ונרשמתי ללימודי תואר שני באוריינות חזותית.

אחרי 3 שנים מופלאות נאלצתי לפרוש מעבודתי . לאחר שנתיים נוספות במערכת החינוך הבנתי שאני חוזרת לאהבת חיי ופתחתי את הסטודיו.

אז סיפרתי לך קצת על עצמי, על מה שהביא אותי לעיסוק שמלהיב אותי כל בוקר ועל הריגושים הטמונים במפגש מצולם...

מה אני יכולה לעשות בשבילך?

אני מזמינה אותך להתוודע אל מי שאת, כשאת מרשה לעצמך להיות, במפגש חווייתי של פתיחות והעצמה מול המצלמה.

שלך,

רונית

050-7818816

"רונית יקרה שלי, מאוד יקרה ומוכשרת. עד שהגעתי אליך ידעתי שאני לא מצטלמת כי אני לא פוטוגנית וגם הגיל כבר עושה את שלו. הגעתי אליך במבוכה ולא ציפיתי לכלום. יצאתי עם תמונות מדהימות. הבאת אותי למקומות שלא הכרתי בעצמי וגרמת לי להתרגש (זה לא קורה הרבה). אין לי מילים להודות לך. דרך העיניים שלך, העדשה והאהבה שבה את ניגשת לצילום הוצאת אותי באמת יפה בעיניי עצמי. אני ממליצה בחום לכל מי שנבוכה מול מצלמה, חושבת שתמונות זה רק לצעירות ויפות, או סתם הפסיקה להאמין בנשיות שלה שאולי חלפה עם הגיל. כשתפגשו את רונית תרגישו יפות ושוות ממש."
>> יעל פ.

"הערך המוסף של 'רוניתה' הוא בשינוי בתפיסה. אני כבר לא חושבת יותר שאני לא פוטוגנית..."
>> ליאנה

הרבה יותר מצילום...

בשלב ראשון, אנחנו מקיימות מפגש היכרות קצר, לתיאום ציפיות ושבירת הקרח הראשוני
רק בשלב השני אני מצרפת למפגש את המצלמה ואנחנו יוצאות למסע משותף של התלבטות, גילוי והכרה, בסביבה מותאמת ותומכת.

"העבודה שאת עושה היא הרבה יותר מצילום. התוצאות שעולות על המסך מראות לי נשים שמתחילות להוריד חלק מהמסכות שאנו עוטות עלינו כשאנחנו מתאפרות כדי להראות חזות שמחה, כדי לא להראות רציניות ועצובות. ואת מאפשרת את זה... "
>>סיגלית

"את מצליחה להוציא את המיטב הן בפן האישי והן בפן המקצועי. הרגשתי שאני יכולה להביא את עצמי כפי שאני. חשתי נינוחה. החיבור הנשי, אתך, היה משמעותי מאוד בעיניי..."
>>הילה

"רונית, בגללך לא ישנתי כל הלילה, הייתי בהיי וחיוכים שלא הצלחתי להירגע, כאילו נסעתי לאיזה מקום קסום ...., אני המומה מכמה דברים: אני ממש יפה, זו תגלית משמחת, רוב התמונות מוצאות חן בעיניי.
>>יעל

עם מה את יוצאת מהסטודיו?

קובץ תמונות ( 200 תמונות לפחות) נשלח במלואו ישירות למייל, בהקטנה.
תמונות נבחרות בעיבוד פוטושופ ברמה מקצועית המתאימות להדפסה יישלחו לאחר בחירה.
תחושת העצמה של הדימוי העצמי
תיעוד מונצח שאת יכולה 'לעוף' איתו
חיוך רחב בלב.
רונית ולפר (M.Ed)

טל. 04-8580.581
פקס. 04-8580.110
נייד.050-7818.816
מושב מגדים
חוף הכרמל, 30875

הכשרה אקדמית ומקצועית:

2009-2011 תואר שני (M.Ed) בהצטיינות, במסלול "אוריינות חזותית בחינוך", סמינר הקיבוצים.

1988-1992 צילום תעשייתי והוראת הצילום (דיפלומה + תעודת הוראה), מכללת ויצו – חיפה

1988–1985 תולדות האמנות וגיאוגרפיה (B.A), אוניברסיטת חיפה

השתלמויות וכלים שרכשתי במהלך הדרך:

2013 שילוב טקסט מילולי עם טקסט חזותי

2012-2013 הנחיית קבוצות, מכללת גישות

2011-2012 פוטותראפיה, סמינר הקיבוצים

2000-2004 אבחון דידקטי ותיווך למידה בכלים לפיתוח קוגניציה.

1998-2000 סדנת תיאטרון למבוגרים, תיאטרון חיפה.

1994-1997 רפואה סינית, 'תמורות'

1991 צילום אופנה אצל CHRISTIAN LACROIX , פרובנס.

תערוכות

מרץ-מאי 2015 INSIDEOUT - תערוכת צילום שפתחה את ארוע יום האישה הבינלאומי בתאטרון מוזה.

2013 תערוכה קבוצתית, גלריית קמפוס האמנויות, תל אביב

1992 תערוכת יחיד 'PHOTOFEST', ביאנאלה לצילום יוסטון, טקסס.

1992 תערוכה קבוצתית, גלריה 'קלישר' תל אביב

1991 תערוכה קבוצתית, ברלין

1990 תערוכה קבוצתית, אודיטוריום חיפה.

צלמת נשים,צילומי נשים

מכתב תודה מענבל פלד
קרא עוד
מכתב תודה מרגש מחסיה ברטלר
קרא עוד
צילום אישי נשי הדרמה שבסיפור פשוט
קרא עוד
המפגש שלנו ב'סלונה' המפגש שלנו ב'סלונה'
קרא עוד
אולי יעניין אותך גם:

חברות מספרות

קרן טל תקשיבי...אי אפשר לתאר במילים מה שעשית לי היום, אני נרגשת כמו מאהבה חדשה. פתחת את הפקק שעשה לי סתימה, את אחת ממעט נשים המדהימות שנגעו בחיי את מלאכית, מעבר לזה שאת קוסמת, אם באתי אליך כי אני רוצה לאהוב את עצמי, להתאהב, להצליח וכ'ו.. עכשיו זה בעוצמות כפולות ומכופלות אז תודה לך אישה מדהימה, וסליחה ששיגעתי אותך בהתחלה..! טל לביא טל לביא רונית היקרה איזה סט נשי ,שמח וממופלא הקמת לנו. גישתך ייחודית.את יודעת בדיוק מה להמליץ ואיך לתת הרגשה נהדרת לכל אחת ואחת מלקוחותייך בהתאם לאופי.ממני הוצאת גם רגשות נסתרים ואני גאה להשתמש בתמונותייך מיכל לבנון מיכל לבנון לפני מספר ימים החלפתי את תמונת הפרופיל שלי בפייסבוק לתמונה שצולמה על ידי רונית ולפר. בעידן הטכנולוגי הנוכחי - זה ממש כמו לעשות ניתוח פלסטי. התמונה מאירה את תווי הפנים בצורה מחמיאה, זוית הצילום וגם האיפור המעודן עליו התעקשה רונית - הביאו לתוצאה - שגם אני נדהמתי ממנה. התאהבתי באישה שהביטה אלי מהתמונה. אחרי שנים שבהם לא הסכמתי שיצלמו אותי, שנים שכאשר הבטתי בכל תמונה - חשתי רק בושה ומבוכה..הנה לפתע אני בלהה תורן בלהה תורן יש מצלמה שמלטפת לך את האגו ומכניסה אותך למוד של, "ואללה לא ידעתי שאני ככה." זאת המצלמה של רונית , רכה , מפרגנת, מקצועית, נשית... ובעיקר מעצימה ומגדילה אותך, מה צריך.. כדי שהפלא יקרה, מסתבר שלא הרבה : חיוך אמיתי, ספור עם מסר, בגד עם צבע, והאמונה שאת הגעת למקום הנכון, את פשוט בידים אמונות וטובות. יעל פז יעל פז רונית, בגללך לא ישנתי כל הלילה, הייתי בהיי וחיוכים שלא הצלחתי להרגע, כאילו נסעתי לאיזה מקום קסום.. התחלתי למיין את התמונות, אני המומה מכמה דברים: אני ממש יפה, זו תגלית משמחת, רוב התמונות מוצאות חן בעיניי אז פתחתי שתי ספריות: "תמונות לכל מטרה" ו "תמונות מהממות"... בקיצור אני ממשיכה להצחיק את עצמי. בינתיים הרבה אהבה ותודה לך חנה פלד חנה פלד חוויה בלתי רגילה ומרגשת ,לי היא חשפה את מה שחפשתי! וכל זאת ברגישות כובשת רונית את גדולה!והצילום מעצים ללא כל ספק!. צביה אביזמר צביה אביזמר רונית היקרה היו לי חששות אבל ברגע שניכנסתי לביתך המשרה רוגע וחום נירגעתי את כל כך מקצועית ואישה מדהימה היה לי לעונג לקבל שירות ממך אישה מדהימה התמונות יצאו מדהים לא מאמינה לתוצאות ולתישבוחות שקיבלתי המון המון בהצלחה בהמשך מזי שטייגמן מזי רונית... צלמת ואישה מדהימה!!! חובה לכל אישה... תהליך מרתק שמתחיל בשיחה והיכרות עם מוסיקה שקטה ונעימה ומסתיים... (לא אגלה איך, כדי לא לקלקל את החוויה...) וכל זה בא לידי ביטוי בתמונות מדהימות!!! חסיה ברטלר שלום לך, רונית אהובה.   שמחה לכתוב לך בכמה מילים את ההתרשמות שלי מהמפגש ביננו.   אתחיל, שהקדם-מפגש, השיחה שהתנהלה ביננו ותכתובת המילים, כבר סיפרו לי שאני עומדת לפגוש אישה מאד רגישה, חכמה ומיטיבה לראות, ולאו דווקא דרך המצלמה. לגמרי לא טעיתי... ההיכרות אתך, עם עולמך, עם האישיות שלך, עם הדרך שבה את חושבת ומתבוננת - הוסיפה לפגישה את הרובד הנוסף, שבלעדיו הכל שטחי וחיצוני. לפני שהתחלנו בצילום, שוחחנו, שיחה עמוקה ופתוחה, כזו שאיפשרה לי להביא את עצמי, להתבטא, וגם לזכות להדהוד
Powered by Simply
סימפלי - בית מלאכה דיגיטלי
Digital Workshop
phone-squarebarsenvelopewhatsappcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram